• Jolana

Vybrané včelařovy pomůcky

Pokaždé, když vezmu do ruky tyto dvě záležitosti, zaraduji se nad jejich fikaností a praktičností. Patří mezi mé nejoblíbenější. Ty opravdu vymyslel a zhmotnil zkušený včelař!


Kovaný háček zakončený ostrou čepelkou, tzv. košnicový nůž. Získala jsem ho z jedné včelařské pozůstalosti včelaře-opylaře, který se zabýval chovem včel na „volné stavbě“. Tj. nechával včely stavět dle jejich vlastního projektu, aniž by jim podsouval pro stavbu lisovaný mustr plástve. Pokud včely staví takto „na divoko“ a vy se chcete dostat více do jejich soukromí, aniž byste neurvale poškodili hnízdo, poslouží vám tento perořízek na decentní odříznutí částí, které chcete oddělit a prohlédnout či ze včelstva vyjmout. Dle mé zkušenosti, hodí se konvenčním i nekonvenčním včelařům, protože stavby včel jsou nevyzpytatelné, ať už jejich dílo chceme formovat tak či onak.

 

Na otáčivé kolečko („chovatelský kalendář“) mě před pár roky upozornil můj včelařskej táta. Bez počítání na prstech umožní rázem se zorientovat v zásadních momentech toho, co se se včelami děje. Jedním z kruciálních momentů je výměna královny-matky či jiná situace spojená s její absencí. Celý proces trvá téměř měsíc a na jeho zdaru závisí existence či zánik celého včelstva. Stačí rozpohybovat kolečko, nastavit k datu to, co v úlu zrovna vidíte a na jiném konci se dozvíte, kdy je třeba vlézt znovu včelám do soukromí a ověřit, zda vše probíhá, jak má. Pokud neprobíhá, bude to už jiná kapitola, než je tato .

33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše