– včelaření a příroda –

Jolana Stáňová

Pustila jsem se do včelaření v roce 2014 se svým švagrem Petrem na liberecké straně Ještědského hřbetu. Začínali jsme s podporou zkušeného včelaře a včelám jsme oba zcela propadli. V roce 2019 jsem absolvovala stáž u profesionálního včelaře v podhůří Savojských Alp, která mě motivovala k intenzivnějšímu spojení života se včelami. V tomtéž roce jsem začala spolupracovat s Lídou Vondrovou v její zahradě Bylinky z ráje na Sněhově. Zde, v blízkosti bylinkových záhonů, teď žiju včelami. Včelí vesmír vám ráda přiblížím prostřednictvím návštěvy u včel. Více o tom v záložce "Vzdělávání".

Mé včelaření se postupně proměňuje. Od plánů větší produkce medu jsem se odklonila. Více mě cesta vede ke vzdělávání a podpoře těch, kteří se také do včelaření zamilovali. V současnosti chystám alternativní hnízda pro chov včel - slaměnou košnici a "Sun Hive", tzv. sluneční úl ve tvaru vajíčka ze slámy, jílu a několika truhlářských prvků. Více o tom najdete v části "Co se děje na včelíně".  

Síla a působení bylin je další oblastí, která už se stala součástí mého života. Z babiččiny a dědovy zahrádky ve Vtelně (na ploše mosteckých hnědouhelných skrývek) si ráda vzpomínám na zahradnicky kultivované léčivky, se kterými jsem se první potkala - routa, řepík, yzop, dobromysl a šalvěj. Léčivou může být ale každá rostlina, kterou v přírodě potkáte. Zabývat se bylinami tudíž můžete i bez vlastní zahrádky a okopávání. A to mě fascinuje! O mých produktech se více dozvíte v části "Ode mě k mání..."  

Z bylin připravuji léčiva pro zahradu - biodynamické preparáty. Byliny se transformují v zemi za působení kosmických sil. Není v tom toliko esoterie, jako spíše astronomie a planetárních pohybů. Více o tom najdete v části "Biodynamičení".

Profesně pracuji jako lektorka ekovýchovy v SEV Český ráj. Pocházím z Kamenického Šenova, z Lužických hor. V současnosti žiji na Malé Skále. Celoživotně se držím severu Čech :)    

Ze zkušené v Savojsku

Ayn, Francie - červenec 2019

Včely Jolana | All rights reserved 2024
Powered by Webnode Cookies
Create your website for free!