– Včely Jolana –

Sdílím fascinaci včelím vesmírem - se žáky, s rodinami i jednotlivci

– VČELAŘSKÉ KROUŽKY –

Maloskalský včelařský kroužek

S Terezou Včelákovou jsme v březnu 2022 otevřeli ve spolupráci s komunitní školou LESVES včelařský kroužek. Program odvíjíme od aktuálního dění včelí sezóny, tak nejlépe se děti učí chápat, v jakém rytmu včely žijí, jak se chovají a co potřebují. Střídáme schůzky ve škole a na včelařském stanovišti na Sněhově. V zimě jsou oblíbená setkání v útulné domácnosti, na jaře naopak vyrážíme okoukávat jiná včelařská stanoviště. Oblíbili jsme si cesty pěšky ze včelnice domů - chodíme nyní už důvěrně známou krajinou - je to čas na povídání, žertování, válení sudů, trhání lučních kytek nebo sběr bedel.  Obrazem zde: https://eu.zonerama.com/VcelariciMS/1371998


Včelařský kroužek ve Všeni

Kroužek včelařství je na ZŠ Všeň tradiční a obhospodařuje 2 školní včelstva. Máme už několik zkušených vytrvalých včelaříků a také podporu Ilči, Ály a dalších dospěláků ze školního a provozního zázemí. S nimi jsme se letos snažili obohatit včelí pastvu ve školní zahradě. Činnosti kroužku se odvíjejí od rytmu včelařského roku a praktické péče o včely. Nejoblíbenější je jarní, produkční část rozvoje včelstev, která umožňuje přímý kontakt se včelami a ochutnání jarní snůšky medu. Fotoalbum: https://eu.zonerama.com/VcelariciVsen/1372010

– PRO RODINY I PRO TŘÍDY –

Ke včelám na dosah - návštěva včelařského stanoviště

Zvědavcům dáváme nahlédnout pod víko včelího úlu, do intimního života včel, i do včelařského řemesla. Rozsah a náplň návštěvy se odvíjí od období sezóny a procesů, které zrovna ve včelstvu probíhají. Zdržet se můžete 1-2 hodinky. Nejvhodnější čas k návštěvě u včel je od dubna do konce července. Návštěva rodiny/skupiny je honorována 500,-korunami za včelařův čas. 

Pro školy nabízím před návštěvou včelnice povídání o životě včelek s ukázkami včelařského náčiní a včelích artefaktů (plástve, vosk, hmyz pod lupou...) přímo ve škole. Pro navazující práci ve škole si můžete vybrat z nabídky různorodých pracovních listů. Na včelařském stanovišti se děti nejen dívají, ale také sestavují úl z jeho různých částí, zapalují dýmák, vyzkouší si klobouk, očichají plástve, nadýchnou se včelího vzduchu, poslechnou si šum včelstva... Program je honorovaný 80,-Kč za žáka. Minimální cena za program pro děti je 800,-Kč. 

 

– VČELAŘSKÉ KONZULTACE –

Pro zájemce o včelaření...

...zprostředkuji základní informace o hospodaření se včelstvem, čím, kdy a jak se vybavit. První rok vás při včelaření mohu doprovodit, naučit vás, jak do včel nahlížet a co sledovat. Ráda vás podpořím ve vašem nadšení. Můj čas je honorovaný 350,- Kč/h a příspěvkem na palivo podle dojezdové vzdálenosti.

– Včely Jolana –

O včelaření

Na návštěvu u včel...

...se vybavte světlým oblečením s dlouhým rukávem z hladkého přírodního materiálu (len nebo bavlna). Tmavé chlupaté oblečení nebo kožešinka včelám evokuje srst predátora a bezděky na tmavý svetr zaútočí.  Ani fleece není úplně vhodný. Jemné kartáčky na včelích nožkách se o jemná umělá vlákna zadrhávají a působí včelám diskomfort hrozící vyvoláním obranné reakce.

Apis mellifica - včelí jed

Včelímu bodnutí se při kontaktu se včelami nevyhnete. Většinou si tuto nepříjemnou pozornost včel způsobí včelař nepozorností, neopatrností nebo špatným načasováním práce ve včelách. Mezi včelaři se říká, že zhruba po 80 žihadlech si tělo přivykne. Kdo žihadla nechcete počítat, vřele doporučuji k užívání homeopatikum Apis mellifica v různém ředění a různém modu užívání - akutním i preventivním.

Svatý Jiří

Ve včelařské tradici se dříve drželo rčení, že med člověk včelám bere, když začíná nová sezónní snůška nektaru. Co potřebovaly včelky k přežití zimy, spotřebovaly a co zbylo, je včelařovo. Pranostiky toto období definovaly svátkem svatého Jiří. Reálně se včelaři řídí počátkem kvetení třešní a rybízů.

Fotogralerie

CHCETE SE DOZVĚDĚT VÍC?

Jolana Stáňová

Naši partneři

Včely Jolana | All rights reserved 2024
Powered by Webnode Cookies
Create your website for free!